VIAŢA UNUI OM ŞI PREŢUL UNEI CASE PRIMITE PE NEDREPT !
EPISODUL 1
Pe 14 martie scriam un editorial intitulat „Secretele caselor din Reghin – istoria pe care nu o mai spune nimeni”. Vorbeam atunci despre un gol dureros: orașul nostru, deși plin de clădiri vechi, istorice unele ridicate acum o sută sau chiar două sute de ani, nu are o carte care să le spună povestea. Casele acelea au văzut totul — generații întregi, războaie, iubiri, trădări, familii care s-au ridicat și au dispărut.
Articolul a ajuns la peste 13.000 de vizualizări și a stârnit reacții neașteptat de puternice. Atunci mi-am dat seama că, uneori, nu doar oamenii au povești nespuse, ci și locurile.
Și unele dintre ele nu se termină bine.
Există clădiri în care intri și simți că ceva nu e în regulă. Nu vezi nimic, nu auzi nimic, dar aerul pare mai greu. Liniștea apasă. Unii spun că e imaginație. Alții cred că locurile păstrează urmele trecutului.
Iar unele urme nu se șterg niciodată.
„În moartea unui om moare o lume necunoscută”, spunea Antoine de Saint-Exupéry. Și cât adevăr e în asta… Pentru că povestea pe care urmează să o spun este despre un om pe care mulți l-au văzut, dar puțini l-au cunoscut cu adevărat.
L-am întâlnit prin 2005 sau 2006. Era un pensionar din Reghin, activ, prezent la evenimente culturale, prin piață, şofa, mergea la pescuit. Un om care, la prima vedere, părea că a trecut peste toate. Dar viața îl încercase greu.
Fusese comunist, cu funcții de conducere. La tinerețe, primise o casă în centrul orașului — o casă naționalizată de la o familie de sași bogați ori poate o familie de evrei deportaţi la Auschwitz nu s-a interesat niciodată. Nu și-a pus întrebări atunci. Era tânăr, iar sistemul îi oferise ceva ce alții pierduseră.
Și-a întemeiat o familie, dar prima iubire l-a trădat. A mers mai departe, și-a refăcut viața, dar parcă ghinionul nu-l părăsea. Abia târziu a început să înțeleagă că unele lucruri nu vin fără un preț — chiar dacă nu îl plătești imediat.
Anii au trecut. A rămas cu o soție cuminte, venită din zona Iașului, alături de care a trăit 45 de ani. Nu au avut copii. Au trăit modest, strângând ban cu ban pentru bătrânețe.
După pensionare, mai câștiga câte ceva: reparații, mici combinații, comisioane. Nu cheltuia. Punea totul deoparte, într-un loc știut doar de el și de soția lui. Nu avea încredere în bănci. Așa că și-a construit propria „siguranță”.
Peste douăzeci de ani, strânsese o sumă considerabilă.
Apoi a venit boala.
Soția lui s-a îmbolnăvit grav. A angajat o îngrijitoare. Apoi încă una. Cheltuielile au crescut. Viața lor s-a restrâns la suferință, medicamente și speranțe tot mai mici.
În cele din urmă, femeia a murit.
La scurt timp după înmormântare, bătrânul a mers la locul unde își ținea economiile. Voia să-și plătească datoriile, să-și continue viața.
Sacul era gol.
A leșinat.
Când mi-a povestit, era deja un om distrus. Stătea singur, într-o casă care părea prea mare pentru el, înconjurat de medicamente și de un miros greu de boală. Mânca puțin, vorbea rar și trăia mai mult în trecut.
L-am întrebat de ce nu merge la Poliție.
Mi-a răspuns cu lacrimi în ochi: nu putea justifica banii. Erau adunați „la negru”, din zeci de mici servicii, dintr-o viață întreagă de descurcăreală.
Știa cine i-ar fi putut lua. Îngrijitoarele. Dar nu avea dovezi. Și nici puterea să lupte.
Nu m-a mai sunat niciodată.
Am aflat, după o vreme, că a murit.
Și atunci m-am întrebat: ce l-a ucis, de fapt?
Durerea pierderii? Singurătatea? Sau momentul acela în care a înțeles că tot ce a strâns o viață întreagă dispăruse într-o clipă?
Și mai ales — cum poate dormi liniștit omul care a luat acei bani?
Dar poate că întrebarea cea mai grea rămâne alta:
există case care păstrează nu doar amintiri, ci și datorii nevăzute?
Pentru că uneori, nedreptățile nu se plătesc imediat.
Dar nici nu se uită.
Morala?
Nu tot ce dobândești fără drept rămâne fără urmări.
Și nu toate blestemele sunt rostite cu voce tare.